Hangi Yağ Değişimi Daha İyi? Bu soruyu belki de uzun süre araştırdınız. Yağ değiştirme hizmeti söz konusu olduğunda en sık sorulan sorulardan biri, geleneksel yağın mı yoksa sentetik yağın mı daha iyi bir seçim olduğudur. Bu soruya doğru bir cevap belirlerken dikkate alınması gereken birçok değişken vardır. Her araçta aynı olmayacak. Geleneksel yağ ve sentetik yağ arasında karar vermenize yardımcı olmak için bilmeniz gerekenleri bir araya getirelim.

Hangi Yağ Değişimi Daha İyi?

Hangi Yağ Değişimi Daha İyi?

Hangi Yağ Değişimi Daha İyi?

Hangi Yağ Değişimi Daha İyi?  Sorusunun ilk önemli noktası yağlar arasındaki farkı anlamaktan geçiyor. Görünüş olarak aynı görünebilirler, ancak geleneksel yağ ile sentetik yağ arasındaki en büyük fark, nasıl yapıldıkları konusundadır. Bazen standart yağ olarak da adlandırılan geleneksel yağ, viskozitesini ve koruyucu özelliklerini geliştirmek için kısmen rafine edilmiş doğal kaynaklı, ham mineral bir yağdır.

Geleneksel ve Sentetik Yağ Arasındaki Fark

Buna karşılık, sentetik yağ tamamen bir laboratuvarda veya fabrikada, sıkı standartlara uyan yüksek düzeyde kontrollü bir süreç kullanılarak üretilir. Yağ, yalnızca en iyi yağ elementlerini ve ek katkı maddelerini bırakacak şekilde son derece rafine edilmiştir. Bu, yağın en yüksek düzeyde performans ve motor koruması sağlayacağı anlamına gelir.

Bu yağların üretim süreçleri, ne kadar süre dayanacakları ve motorunuza sundukları performans düzeyi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. (Aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi edinin.)

Konvansiyonel ve sentetik yağ için yağ değiştirme servisi söz konusu olduğunda , bunlar büyük ölçüde aynı olacaktır. Tek fark, eski yağ boşaltıldıktan ve yeni yağ filtresi takıldıktan sonra araca konulan yeni yağın türü olacaktır.

Her Tipte Ne Sıklıkta Yağ Değişimi Gereklidir?

İki yağ türü arasındaki bir diğer büyük fark, ne kadar çabuk bozuldukları ve optimum performans gösteremeyecek kadar kirlendikleridir. Konvansiyonel yağ, sentetik yağ kadar rafine olmadığı için daha çabuk bozulur. Bu nedenle, motorunuz geleneksel yağla çalışıyorsa, sürüş alışkanlıklarına ve yağın markasına bağlı olarak her 3.000 ila 5.000 km’de bir yağ değişiminin yapılması önerilir.

Sentetik yağ genellikle geleneksel yağdan çok daha uzun süre dayanır. Sonuç olarak, yağ değişimlerinin sık sık yapılması gerekmeyecektir. Sentetik yağ kullanılıyorsa, genellikle markaya bağlı olarak her 6.000 ila 12.000 km’de bir yağ değiştirme servisinin yapılması önerilir.

En iyi seçeneğiniz, her zaman üreticinin aracınız için kullanım kılavuzunda bulacağınız bakım önerilerine uymaktır. Bu size en iyi yağ değişim programını sunacak ve motorunuzun ömrünü uzatmaya yardımcı olacak, her zaman uygun şekilde korunmasını sağlayacak ve yolda pahalı motor onarımlarından kaçınacaktır.

Sentetik Yağın Faydaları

Hangi Yağ Değişimi Daha İyi? Sentetik yağın geleneksel yağdan daha uzun süre dayanmasının yanı sıra, motorlar için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok başka büyük faydası vardır:

  • Geniş bir sıcaklık aralığında performans – Daha yüksek viskozite seviyeleri (daha iyi bir akış anlamına gelir) nedeniyle, sentetik yağlar, dondurucu havalarda bile başlangıçtan itibaren optimum performans göstermeye başlar.
  • Daha yüksek motor sıcaklıklarına dayanıklı – Sentetik yağlar, daha yüksek sıcaklıklara daha kolay dayanabilmeleri için daha iyi kimyasal stabiliteye sahiptir. Bu, yanmayı azaltır ve motorun uygun şekilde korunmasını sağlar. Bu, turbo şarjlı olanlar gibi genellikle sıcak çalışan motorlarda bile geçerlidir.
  • Motoru daha temiz tutmak – Sentetik yağlar daha az kirlilik içerdiğinden, geleneksel yağlardan daha iyi tortu ve tortu oluşumuna karşı direnç göstererek motorları çok daha temiz tutar.
  • Motorunuzun ömrünü ve performansını artırma – Geleneksel yağlardan daha az kirlilik içermesinin bir başka avantajı da, motorunuzun aşırı aşınmaya karşı daha iyi korunması ve daha sorunsuz bir genel çalışma sağlamasıdır.
Hangi Yağ Değişimi Daha İyi?

Hangi Yağ Değişimi Daha İyi?

Aracınız için Hangi Tip Yağın Daha İyi Olduğu Nasıl Belirlenir

Elbette, bir motorda sentetik yağ kullanmanın bazı büyük faydaları vardır. Çoğu durumda, motora ek koruma ve performans sağlayacaktır. Ancak bu, sentetik yağ değişimini tercih etmenin her zaman en iyi fikir olduğu anlamına gelmez. Hangi Yağ Değişimi Daha İyi? Sentetik yağ değişiminin daha pahalı olmasının yanı sıra, geleneksel yağın daha iyi bir seçim olabileceği bazı durumlar vardır.

Aracınız için hangi tip yağın daha iyi olduğunu belirlemek söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birkaç şey vardır. Bunlar şunları içerir:

Motorunuzun Yaşı

Yağ teknolojisindeki önemli gelişmelere rağmen, kilometre sayacında 75.000 mil veya daha fazlasına ulaşmış motorlarda sentetik yağ kullanılması hala tavsiye edilmiyor.

Yüksek kilometreli motorlar, hareketli parçalarda ve iç dişlilerde aşınmaya karşı çok daha hassastır. Sentetik yağ genellikle zaman içinde daha iyi motor koruması sunsa da, yüksek akış viskozitesi eski motorlarda çok hızlı akabilir, bu da dişlilerin taşlanması için daha fazla şans anlamına gelir. Sonuç olarak hangi yağ değişimi daha iyi?

Bu nedenle çoğu araç üreticisi ve tamircisi, eski, yüksek kilometreli motorlarda geleneksel yağ kullanılmasını tavsiye eder. Daha yavaş akışa sahip geleneksel yağ, eski motorlar için daha iyi yağlama ve koruma sağlar. Bu, motorunuzun uzun yıllar dayanması ile beklenenden çok daha erken çalışması arasındaki fark anlamına gelebilir.

Başlangıçta İçinde Bulunan Yağın Türü

Bazı üreticiler tüm yeni araçlarına sentetik yağ koyarlar, ancak tüm araçlarda bulunmaz. Bu nedenle, arabanız sentetik yağla gelmedikçe ve üretici sentetik yağın ilerlemesini önermedikçe, geleneksel yağ motorunuz için yeterli koruma sağlayabilir.

Hangi yağ değişimi daha iyi? Bir sonraki yağ değişiminiz söz konusu olduğunda iki tip yağ arasında karar vermeye çalışıyorsanız, üreticinin ne önerdiğini kontrol edin (bu, orijinal olarak ne koymuşlardı). Üretici tarafından maksimum motor performansı için önerilen sentetik yağ ise, buna bağlı kalmalısınız. Ancak, aracınız orijinal olarak sentetik yağ kullanmıyorsa, ekstra koruma ve performans için geçiş yapmak isteyebilirsiniz.

Hangi yağ değişimi daha iyi İçin Kilit Konu: Sürüş Koşulları

Hangi yağ değişimi daha iyi? sorusu için en önemli noktalardan birisi de sürüş koşullarıdır. Yüksek performans ve zorlu sürüş koşulları, maksimum motor koruması gerektirir. Bu nedenle, yüksek performanslı bir araç kullanıyorsanız, genellikle uzun mesafeler sürüyorsanız, ağır yükleri çekiyorsanız sentetik yağ muhtemelen aracınız için daha iyi bir seçim olacaktır. Bu tür sürüş koşullarında, sentetik yağ, motorunuza ihtiyaç duyduğu uygun miktarda yağlama, ısı emilimi ve koruma sağlayacaktır.

Ayrıca, yerel hava koşulları da dikkate alınmalıdır. Burada, Antalya vb. yerlerde  bazen deneyimlediğimiz gibi, geleneksel petrol sıcak havalarda çok daha hızlı bozulacaktır. Bu nedenle, sentetik yağ, özellikle sıcak yaz aylarında motorunuzu yeterince korumaya yardımcı olmak için iyi bir çağrı olabilir. Sonuç olarak hangi yağ değişimi daha iyi? (Evet, iki yağ türü arasında geçiş yapabilirsiniz.)

Okuyunuz: Araç Neden Yağ Yakar?

Tüm Yağ Değişimi İhtiyaçlarınız İçin Experix’e Güvenin

Birçok araçta, motorun ömrünü uzatmak için sentetik yağ daha iyi bir seçim olacaktır. Ancak hangi yağ değişiminin daha iyi olacağı konusunda en doğru cevap, aracınız ve sürüş alışkanlıklarınız için üreticinin tavsiyesinin ne olduğudur.

Ne tür bir araba yağı değişimine ihtiyacınız olursa olsun, Experix size yardımcı olacaktır. Motorunuzu düzgün bir şekilde korumak için yalnızca kaliteli ve bilindik markalara ait motor yağı kullanarak profesyonel bir otomobil servisi sunma konusunda ekibimize güvenebilirsiniz.

Ayrıca aklınıza takılan tüm soruları yanıtlayabilir ve aracınız için en iyi yağın hangisi olabileceği konusunda uzman tavsiyesi verebiliriz. Eğer aradığınız soru hangi yağ değişimi daha iyi sorusuyla cevabımızı oldukça açıklayıcı bir şekilde verdik.

Yağ değişimine özel ürünler mi arıyorsunuz? Bir sonraki ziyaretinizde daha da fazla tasarruf etmenize yardımcı olacak yazılarımıza göz atmayı unutmayın. Randevunuzu bugün online olarak planlayın!

Değerlendirme Notu